Newsletter

Beauty In Complexness

slider

(Bu yazının şarkısı; Best Coast – Summer Mood)

Karmaşıklığı sevdiğim tek yer desenler! Onları birbirine karıştırıp apayrı dünyalara ulaşmaya bayılıyorum. Özgürlüğün moda anlamı gibi birşey bence. :) Çizgilerin geometrisi, etnik desenlerin duygusu ve çiçeklerin romantizmi; hepsi birarada. Yazdan kalma bir bayram gününde çocukluğumu geçirdiğim bu yerde, biraz nostaljiye de dalınca biraz romantik, biraz retro, biraz hüzün kokan bir çekim yapmamak neredeyse imkansızdı.

Çizgili parçaları çiçekli veya etnik desenlerle hatta diğer geometrik desenler ile karıştırmaktan korkmayın. Önemli olan bir tanesinin proporsiyonunun daha büyük ve dikkat çekici olması. Yancı olarak desenleri gönlünüzce karıştırmakta özgürsünüz! Bir düzen içinde karmaşa; oldukça çekici değil mi işte? . )

(Song of this post; Best Coast – Summer Mood)

I love complexness only when I mix the prints together! I love to switch to the different kind of world by mixing prints. It’s like mixing prints means freedom in fashion. :) Geometry of stripes, emotional way of ethnic prints and romanticism of floral; all together. It was almost so hard not to make shooting like this on a day left from summer. So it happened a bit retro, a bit romantic and blue. 

Don’t be afraid of mixing stripes with ethnics and florals even with other kind of geos. Importance is to keep only one of them as statement. Besides you’re free to mix any of them in small proportions. Complexness in order; isn’t it charming? .)

h a1 e cd b j i f

Dress & Sneakers & Hat: Zara  //  Scarf: Handmade from local market  //  Headband: Topshop

Photo Credit: Mert Zeytinci

LEAVE A COMMENT