Newsletter

Definitely Maybe

Bir marka için ya da kendim için yapmış olayım, farketmez, kendi tasarımlarımı giymek, mutluluğu gıdım gıdım tattığımız şu zamanlarda sanırım beni en keyiflendiren şeylerden biri. Bu sweatshirt’ü LTB markası için tasarlamıştım -Oasis‘e bir selam çakalım .) – Keçe portföyümü ise kendi ellerimle dikmiştim, 2 küsür sene önce.  Pembe insanı değilim ama gri ile biraraya geldiklerinde karşı koyamıyorum. Bir Pazar günü ideal birliktelikler  : )

Bu sweatshirtü ayrıca sevmemin iki sebebi var birincisi; Oasis’in hem ilk hem de en sevdiğim albümlerinden birinin adı olması; ikincisi ise; iflah olmaz bir ikizler burcu olduğumdan hayatımın arka plan cümlesi olabilecek gerçekliğe cuk oturması. : )  Bir keresinde bir öğretmenim “hep kendine benzeyen karakterler çiziyorsun” demişti, sanırım tasarımlarımı kendimi anlatacak detaylarla yapıyorum, elimde değil. : )

It doesn’t matter if I designed for a brand or just for myself, I love to wear on my own designs. That’s one of the things that makes me really happy, while  it’s not so easy to be nowadays.  I designed this to for a Turkish brand -well say hi to Oasis right now .) – and I sewed this felt clutch like 2 years ago. I’m not a “pink” person but I love it when it meets with grey.

There are also 2 more reasons “why I love this sweatshirt”. First; it’s the name of the very first and also one of my favorite album of Oasis, and  secondly; as a gemini I’m, it could be my life’s background’s phrase : ) Once, one of my art teacher told me that ” you always draw characters who look like you” so I guess I love to design which has a detail of myself. : ) 

Sweatshirt & Clutch: My Design / Jean: Topshop / Leather Jacket: Zara / Sunnies: choies.com / Sneaker: Stella McCartney for Adidas

LEAVE A COMMENT