Newsletter

Japanese Flash in Kaş

1a

İkinci yaz tatilimi de Ekim aynın tam ortasında 35 derece ile KAŞ’ta yapmış bulunmaktayım. Güneşe teşekkürlerimi sunuyorum çünkü Ekim’in son zamanında bile halen bembeyaz değilim! : ) Öyle ki hayatımda ilk defa valizime hem bikini hem de parka aynı anda giriyor. Bu kadar sıcak olacağını tahmin edemediğim için ise o parka tabi ki boşu boşuna taşınmış oluyor  : ) Malum gündüz sıcak olan Kaş akşam biraz serin. Zara marka Japon desen figürlü bomber ceketimi alalı aylar olmasına rağmen ilk defa giyebiliyorum. Aynı zamanda beyaz kalem eteğimi de öyle. İkisi bir arada ve belki fazla flaşlı. Bu postu okurken güneş gözlüğü kullanabilirsiniz :p Gri melanj tişörtü Domingo Rodriguez‘in Asos için tasarlamıştı geçen senden kalma ve ilk bu tişörte ait posta buradan ulaşabilrsiniz tık tık

Ceketin daha öne çıkmasını isterseniz jean short veya pantolon ile beyaz bir atlet giyerek başarabilirsiniz . ) Sneakerları da unutmayın! Şİfon bir kalem eteği tişört, bomber veya jean ceket ya da blazer ile kombinleyip sneaker ile de tamamlarsanız belki de ” of aldım da işte nasıl giyeceğimi bilmiyorum…” dediğiniz viskon ya da şifon eteklerinizi dolaba mahkum olmaktan kurtarabilirsiniz. Gece için ise stiletto ile giymeye ne dersiniz? . )

First time in my life my luggage is having both bikinis and parka! : ) As I was in Kaş again for a week holiday and it was 35 centigrade so it was like my second summer holiday and in the middle of october!  And thanks to sun that ı still got tanned in the last decade of october : ) As it was little bit chilly in the evenings I wore my Japanese figure printed bomber of Zara hat I bought months ago as well as the pencil skirt form Topshop. Little bit flashy so I recommend you put your sunnies while reading his post :p Grey mel tee is by Domingo Rodriguez for Asos you can click here to see the previous outfit post with same tee . ) 

If you want make a statement of your bomber jackets like that combine it with a jean or jean short with the white basic tank top. ) Do not forget the sneakers! If you combine your pencil skirts which has been in your wardrobe for a long time as you don’t know how to combine save them then. Try wearing it with t-shirt basic or printed and bomber or jean jacket or a blazer and complete the look with a sneaker. Or you can have them with a pair of stilettos. So saved then! . ) 

Bomber Jacket & Skull Necklace: Zara / Top: Domingo Rodriguez  / Pencil Skirt: Topshop / Bag: Mango / Sneakers: Stella McCartney for Adidas

LEAVE A COMMENT