Newsletter

Denim Jacket

Bakın bu denim ceket kesiminden, yıkamasına, fermuarından çıtçıtına kadar benim tasarımım; nasıl beğendiniz mi? : ) Aslında o yaklaşık üç yıldır benimle.  Denime hem deri hem fermuar bir de kalp şekli baskılı şifon astar; ”Elif kuzum iyi misin?” diyebilirsiniz, evet. Ama o günler de hepsiyle çok haşır neşir olmuş, önümü alamıyordum. Fakat garip bir şekilde birbirlerine pek yakıştılar ( ehi) : ) ( yazar burada kendini övüyor, evet, ama n’apsın yani!)

Hey, this jacket is my design from shape to wash and zipper to snap; so, do you like it? : ) Actually it’s been with me for about three years. Mixing denim with leather, zipper even plus heartshape printed lining; you can say ” is everything with you, hun?”, yeah. But when ı was designing this jacket I was so into denim and leather also mixing them. But they all suit eachother. : )  ( I’m praising myself here, yes but what can I do!)

Jean: Topshop  /  Tee: H&M  /  Bag: Mango  /  Oxfords: Elle  / Chain Necklace: Koton

 

 

Bugün de böylee kombinledim. Önceden de böyle giymişim: http://www.elifabeth.com/index.php/midweek-office-look-denim-jacket-denim-ceket/  : )

”Midnight metal” baskılı tişörtüm ceketin deri ve fermuarlarına gönderim yaparken; açık mint rengi skinny jean de denim ceketin rahat havasına uyum sağlıyor. Bu jeani daha  önce de böyle kombinlemiştim: http://www.elifabeth.com/index.php/thursdaysnoby-birdie/ isterse çok romantik preppy de olabiliyor yani : )

And I combined it like that today. Also I wore it in that way before:  http://www.elifabeth.com/index.php/midweek-office-look-denim-jacket-denim-ceket/ : ) 

”Midnight metal” printed tee goes well with the leather and zipper detail; light mint colour skinny jean suits the casual way of the denim jacket. Once I combine same jean like that before: http://www.elifabeth.com/index.php/thursdaysnoby-birdie/, it can be romantic preppy, also :) 

 

LEAVE A COMMENT