Newsletter

Not in China Town

China Town’dan hallice bir çekim… 

Leopar deseni olan bir şeyi ilk defa giyiyorum. Herkes çok şaşırdı ama en çokta ben tabi. Hergün değişiyorum, önünü alamıyorum bazen bu değişimin. Bazen anlık ya da günlük oluyor, ertesi gün eski haline geri dönüyor aklım. Duble ikizler burcu olmanın meyvalarını topla topla bitiremiyorum anlayacağınız. : )

Cumartesi ışık hızıyla evden çıkmam gerekiyordu. Uzun zaman önce Mango’dan aldığım leopar paltoyu giymeyi kafaya koydum birkere! Sonra da köşeden henüz hiç giymediğim “Kurt Cobain” baskılı tişörtüm ve yeni aldığım h&m kalem eteğim göz kırptı. Bugün de böyle yeniler günü olsun dedim. Hazırlanırken bir yandan da Republica-Drop Dead Gorgeous çalıyordu. Hazırlanırken ne dinlediğin kesinlikle çok önemli. Çünkü seni içine aldığı hava hissiyatınla doğru orantılı olarak görünümünü de etkiliyor. Bu şarkıda en asi günlerimden kalma en özel ve en güzellerden biridir ve ben de hooop gençliğe dönüverdim. Halen ruhum genç n’apalım engel olamıyorum! : )

Eteğin panel detaylarına ve boylu boyunca geçen biye detayına bayılıyorum, güzellikler detaylarda gizli ne de olsa…

It’s the first time that I got something in leopard print. Everybody was surprised but me at first of course. Changing everyday, sometimes I can’t help it. Sometimes it just for a moment or just for a day, next day I’m in my regular way again. As I’m double Gemine, it’s always happening as you can imagine. : )

Saturday I got to leave home as faster I can. I decided to wear this leopard printed coat that I bought a long time ago from Mango. Then I saw  “Kurt Cobain”s face printed tee which I haven’t wear yet and lately bought h&m pencil skirt. So I thought let’s make it “new things” day, then! I was listening Republica-Drop Dead Gorgeous while I was dressing up. It’s so important what you listen while you are getting ready cause it effects on your look as effects on your mood. And this song from my rebel youth days, I really love it and it’s such a important song for me also. So I was back to my good, old rebel days. Still feeling so young, no I can’t help it. : )

I really love the panel and piping detail of this pencil skirt; as the beauty hides in the details… 

Coat: Mango  /  High Waisted Pencil Skirt: H&M  /  Tee: Offical Band Tee (Taksim Bazaar)  /  Ankle Boots: Topshop

LEAVE A COMMENT