Newsletter

“Öylesine” olmak // Being “randomly”

7sli

(Bu yazının şarkısı; The War On Drugs-Lost In The Dream ayrıca 2014 senesinin aynı adlı en iyi albümü seçilmiştir tarafımdan. Full liste için Malum Çevreler ekibinin 2014′ün En iyi 10 Albümü yazısına bir göz atmalısın.)

Belki de en iyisi sadece “öylesine” olmaktı,kaçırdık. Bir simit kadar sıradan ama bir onun kadar önemli mesela. Bu muydu sizce de hayatın sırrı; öylesine yaşamak basit kalmak. Bu basitlik kötü anlamda değil elbette. Çabasız yani. En rahat ettiğin jeaninin üzerine en sevdiğin çizgili kazağını geçirip sokağa fırlarken son dakkada aldığın anne elinden çıkan herşey gibi yine çok güzel olan kırmızı bereni takıp bir çekim yapmak istiyorsun yol üzerinde. Gayet sıradanken hem de.. Ama peki ya ayakkabılarım, onlarla bu sıradan görüntüye bir fark katıyor işte. Tıpkı simitin susamları gibi; onlar olmadan o da bir geometrik şekil işte… :)

Bu şehrin en sevdiğim noktalarından biri olan İstanbul Modern Müzesi‘nde yine ufuk açan, görülmeye değer bir sergi var; Şahin Kaygun. O da sadece kendi olarak fark yaratanlardan… 1980′li yıllarda yaptığı çalışmalarla fotoğraf sanatı alanında ne kadar büyük bir yenilik gerçekleştirdiğini sergiyi yavaş yavaş, sindirerek gezdiğinizde çok yi anlıyorsunuz. Çektiği fotoğrafları -özellikle Polaroid- kazıyor, çiziyor, akrilik ile birleştiriyor, kolajlıyor, istediği detayları ekleyip, istemediklerini kaldırıyor, ve böylece kendine has tarzı oluşuyor. Çalışma şekli ile eserlerinin fotoğraf mı yoksa resim mi olduğu zamanında oldukça tartışılmış. Kendisi kendi cümlesiyle cevaplıyor belki de; “Ben fotoğraf çekmiyorum fotoğraf yapıyorum.” Yoruma açık elbette. Sergiyi 15 Şubat’a kadar görebilirsiniz.

X

(Song of the post; The War On Drugs-Lost in the Dream / Also the best album of 2014 for me.) 

Maybe the best was to be just “randomly” but we missed that. Being random but important such as simit. Is this the meaning of life; live random stay basic. Basic but not in a bad way, for sure. Effortless I mean. You got your most comfy jean with your favorite stripy jumper and before leaving home taking Mum-made -of course- one of the beautiful beanie with you and want shoot that outfit. When in your most “random” mood… but what about the sneakers; they are the meaningful thing here. Such as the sesames on simit, without them simit is just a geometric shape. :)

That day I as in one of my favourite spots in this city; İstanbul Modern Museum. There’s a really nice and worth for seeing exhibition is going on; Şahin Kaygun. He’s one the “making a difference by staying as himself”. Mixing art with photography is his way of creating. He said once “I’m not taking photographs, I’m making photographs.” you can see the exhibition till 15th February. 

X

12 1a 6a 9 8a 4a 5a 3a 2a

Pho Credit: Mert Zeytinci 

LEAVE A COMMENT