Newsletter

Statement Bomber

Bundan iki post önce yine aynı bomber ceket kombin hakkında şöyle bahsetmiştim; ” eğer dikkat çekici bir ceketi ortaya çıkarmak istiyorsanız, jean veya jean short ile beyaz bir tişört giyerek başarabilirsiniz”. Ofis stili için; tabi eğer benim gibi rahat giyinebileceğiniz bir sektörde çalışıyorsanız, gayet uygun olabilir.

Belki siz kırmızı bir sneaker veya beyaz bir Keds ya da beyaz Nike Air sneakerlar (benim favorim) ile tamamlayabilirsiniz. Kendinizi nasıl rahat ve iyi hissediyorsanız ayakkabı seçiminizi ona göre yapabilirsiniz. Ama en önemli nokta alt ve üst olarak en basit kesim ve renkte olan şeyleri seçmeniz

Kapalı alanlarda bere takmayı çok uygun görmesem de 5 dk içinde evden çıkmam gereken durumlarda itiraf ediyorum ki kurtarıcım oluyor; aynen bu kombinde olduğu gibi. Bu da benim küçük bir sırrım. Ama iki kişinin bildiği sır, sır değildi, değil mi? :p

ps: Kırmızı ruju da unutmamak gerek tabi ki hanımlar! Birkaç kişi rujumun markasını sormuş. Kendisi MAC Russian Red . )

Two post before, with the same bomber jacket I told you about ” how you can turn this bomber jacket to statement” and said that ” try it, jean or jean short with basic white tee an d a sneaker” s here I go with them for office style. If you’r lucky as me like you can wear whatever you like you can try them for office outfit. 

You can complete the look with red canvas sneakers or white Keds or Nike Air sneakers (my fav!). It’s important to feel good and comfortable while choosing shoes. but the key is to chose basics for the outfit with that kind of bombers or any kind of jacket to make it as a statement.

I don’t so much like to wear beanies inside, but it saves my day if I have to off from the house in 5 minutes and no time for the hair done. So it’s one of the secrets of mine. Keep it . )

ps: Some of you asked for my lipstick. It’s Russian Red of MAC . ) 

Bomber: Zara / Tee:  / Jean: GAP /  Necklace and Ring: Handmade from KAŞ / Sneakers: New Balance

LEAVE A COMMENT