Newsletter

Style | TRICOT OR JERSEY?

Triko görünümlü örme yani penye kumaşların fazlasıyla trend ve kullanımda olduğunu farketmişsinizdir. Triko ile haşır neşir biri olmamama rağmen bu kumaş kullanımını oldukça beğeniyorum. Üzerimdeki grubun en yenilerinden. Pantalonumu önceden hatırlayabilrisiniz lakin yaklaşık bir küsür yıldır dolabımda. Ceketi zaten iki önceki posttan da biliyorsunuz; kendisi benim tasarımım. : )

Siz de ABD veya İngiliz bayraklıi kurukafalı ya da old school amerikan tarzı baskılı tişört ya da sweatshirtlerinizi, denim short veya benim gibi skinny jean ile kombinleyebilirsiniz. Üzerinize ise deri ceket giymeniz daha sert ve çekici bir görünüm yakalamanız çin size verebileceğim naçizane bir tavsiye! . )

There is new type of jersey fabric which has a tricot look; as far as I ‘ve seen this far companies are so into it nowadays. I’ m personally not so tricot lover but I loved that kind of tricot look fabric and bought some lately. The one on me is one of them. You can recall the jean as I have it for about over one  years . And the jacket; you’ve seen 2 post before : ) 

If you have that kind of tees also  USA or UK flag printed; you can combine them with denim short or skinny jean -like I did- And if you complete the styling with leather jacket you can complete the look as rough and charming. Just a tip from me! 

Jacket: My Design  /  Long Sleeve Tee: Only  /  Jean: Mango  /  Wedges: H&M  /  Watch: Casio 

image

Photos: Gürol Yılmaz – Cihan Çakır

LEAVE A COMMENT